Jedna karta to za mało? Złóż wniosek o kartę dodatkową

Jedna-karta-to-za-mało?-Złóż-wniosek-o-kartę-dodatkową

Posiadanie konta osobistego wiąże się w większości przypadków z korzystaniem z wydanej do konta karty debetowej. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy jednak karta to za mało?

Posiadacz konta osobistego zazwyczaj korzysta także z karty debetowej, która umożliwia dokonywanie transakcji bezgotówkowych i gotówkowych. Jest to wygodne rozwiązanie, pozwalające uniknąć dużych strat finansowych w przypadku zgubienia lub kradzieży karty. Daje ona także wiele dodatkowych możliwości, jak np. cashback, czy obniżanie opłat za prowadzenia konta. Jeśli konto służy tylko naszym potrzebom, to z pewnością jedna karta jest wystarczająca. W sytuacji, gdy z konta ma korzystać np. współmałżonek lub dziecko, zdecydowanie warto pomyśleć o drugiej i kolejnej karcie. Ich zdobycie nie jest trudne i każdy bank daje taką możliwość.

Otrzymanie dodatkowej karty wiąże się z koniecznością złożenia stosownego wniosku w oddziale banku lub za pośrednictwem bankowości internetowej (w niektórych przypadkach). Wniosek taki możemy złożyć już w momencie otwierania rachunku, ale też w każdej innej chwili. Oczywiście karty nie otrzymamy do ręki, a będziemy musieli poczekać na listonosza lub kuriera, aby następnie móc wręczyć ją uprawnionej osobie.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że zgodnie z polskim prawem dodatkowa karta wydana dla osoby innej niż posiadacz konta nie zapewnia takich samych uprawnień, jak karta podstawowa wydana właśnie posiadaczowi rachunku. To właściciel konta decyduje o tym, z jakich limitów może korzystać dodatkowy użytkownik, a tym może być nie tylko małżonek lub dziecko, ale praktycznie każda inna osoba. Rozgraniczenia w tym zakresie nie istnieją.

W praktyce zasady działania karty podstawowej i dodatkowej są identyczne, a różnice dotyczą zarządzania kartą. Tylko właściciel rachunku może ustalać i zmieniać limity transakcji dokonywanych za pomocą danej karty. Jeśli jednak chodzi o dodatkowe korzyści, takie jak promocje związane z użytkowaniem karty danego banku, to te dotyczą każdej karty wydanej do rachunku. Warto także pamiętać, że wyrobienie dodatkowej karty może wiązać się z opłatami, które jednak z pewnością zostały określone w cenniku opłat związanych z użytkowaniem konta i karty płatniczej.