Jak działa kredyt odnawialny w koncie?

Jak-działa-kredyt-odnawialny-w-koncie?

Kredyt gotówkowy jest ogólnie znanym sposobem na pożyczenie pieniędzy w banku. Wiadomo też na jakich zasadach funkcjonuje karta kredytowa, ale nie każdy wie, jak działa kredyt odnawialny w koncie.

Jest wiele możliwości pożyczenia gotówki w bankach, problem tylko w tym czy banki zechcą udzielić takiej pożyczki oraz na jakich warunkach. Przede wszystkim trzeba mieć określoną zdolność kredytową oraz czystą historię w BIK. Najdroższe są kredyty gotówkowe oraz kredyty zaciągane za pomocą kart kredytowych, jeśli nie rozliczymy się w terminie, najkorzystniejszy wydaje się być kredyt odnawialny w koncie. Dlatego warto poznać zasady jego działania.

Comperia.pl dokładnie wyjaśnia na jakich zasadach działa kredyt odnawialny w koncie, zwany również limitem kredytowym lub odnawialną linią debetową. Główną zaletą kredytu odnawialnego w koncie jest stały dostęp do gotówki poprzez własne konto osobiste. Wysokość takiego kredytu jest różna, ale najczęściej stanowi trzykrotność dochodów z wynagrodzenia właściciela konta bankowego. Jak sama nazwa wskazuje jest to kredyt odnawialny, czyli po wygaśnięciu okresu umowy kredyt za zgodą obu stron automatycznie się odnawia. Za każde odnowienie bank pobiera opłatę, ale jej wysokość jest różna w zależności od banku.

Kolejną zaletą kredytu odnawialnego w koncie jest fakt, że bank nalicza odsetki jedynie od wykorzystanego limitu, i jeżeli właściciel konta uzupełni debet nie będzie płacił odsetek. Aby mieć dostęp do środków finansowych nie trzeba ponownie składać dokumentów i oczekiwać na decyzję banku. By otrzymać taki kredyt należy złożyć wniosek w banku, a decyzja będzie pozytywna, jeżeli właściciel konta będzie miał zdolność kredytową, dobrą historię wcześniejszych kredytów i stałe dochody. Zdarza się, że to banki same zabiegają o klientów i proponują im kredyty odnawialne.

Zaletą tego kredytu są również proste zasady spłaty tego zobowiązania, bowiem każdy dopływ gotówki na konto osobiste jest w pierwszej kolejności kierowany na pokrycie napoczętego limitu. Nie trzeba samemu czuwać nad stałym uzupełnianiem pobranych środków ponieważ robi to za nas bank. Oprocentowanie tych kredytów najczęściej sięga czterokrotności stopy lombardowej, ale w wielu bankach można znaleźć znacznie niższe. Ponadto banki co roku pobierają również prowizję, która waha się w granicach 1,5-3 proc. przyznanego limitu. Wadą tych kredytów może być zbytnie przyzwyczajenie do takiej formy pożyczania pieniędzy.