Ile kosztuje debet w koncie?

Ile-kosztuje-debet-w-koncie?

Kredyt odnawialny, inaczej zwany także limitem kredytowym w koncie osobistym, umożliwia korzystanie z dodatkowych środków podpiętych pod ROR. Jednak na ogół w większości banków taka usługa jest płatna. Niektóre z nich ściągają z rachunku klienta nawet 2,5% od wartości udzielonego limitu. Jaki koszty ponosimy za korzystanie z kredytu odnawialnego w koncie?

Za odnowienie linii kredytowej najwyższe prowizje obecnie pobierają dwa banki: PKO BP i mBank. Każdy klient po otwarciu rachunku osobistego otrzymuje od banku propozycję skorzystania z limitu kredytowego. Dzięki takiej opcji w przypadku braku środków na koncie, możemy wykorzystać pieniądze z kredytu odnawialnego. Środki te można dowolnie wykorzystać. Każdy wpływ na konto w pierwsze kolejności zapełnia lukę w kwocie kredytu, a jednocześnie odnawia wysokość dostępnego limitu.

Wysokość limitu kredytowego

Wysokość udzielonego przez bank limitu kredytowego zależy od dochodów klienta. Najczęściej tego rodzaju kredyt jest udzielany do wysokości kilkukrotności miesięcznych wpływów na konto osobiste. Odsetki od limitu kredytowego są naliczane tylko w przypadku, gdy klient wykorzysta środki z kredytu. Dodatkowo naliczane są one tylko od wysokości pożyczonej kwoty. W sytuacji, gdy klient nie korzysta z limitu, nie płaci żadnych odsetek.

Ile kosztuje posiadanie kredytu odnawialnego?

Oprócz odsetek za kredyt odnawialny naliczana jest jeszcze jedna opłata. Jest to prowizja roczna, którą bank raz na rok pobiera za odnowienie limitu kredytowego. Ten koszt obliczany jest jako procent od wysokości dostępnego kredytu, w związku z tym im wyższy limit, tym większa opłata roczna. Wysokość prowizji jest ustalana indywidualnie przez każdy bank, dlatego opłata może być różna w poszczególnych instytucjach finansowych.

Najwyższą prowizję roczną za odnowienie limitu kredytowego pobiera PKO BP i mBank. Wynosi ona aż 2,5% kwoty kredytu odnawialnego. Zakładając, że limit wynosi 5000 zł, klient musi rocznie zapłacić 125 zł za jego odnowienie.

Najlepiej w rankingu tych opłat plasuje się Eurobank, który nie pobiera prowizji od osób przelewających regularnie swoje dochody na konto osobiste.

Kredyt odnawialny wiążę się także z prowizją za samo udzielenie limitu, ten koszt stanowi kilka procent od kwoty kredytu. Czasami banki w ramach promocji nie pobierają prowizji za otworzenie kredytu odnawialnego. Kolejna opłata dodatkowa może pojawić się w sytuacji, gdy chcemy podwyższyć kwotę limitu. Jest ona określana na podobnej wysokości, jaką płacimy za odnowienie limitu kredytowego.