Czym jest oprocentowanie debetu na koncie?

Czym-jest-oprocentowanie-debetu-na-koncie?

Zakładając konto, musimy przedstawić w banku umowę o pracę, która gwarantuje co miesiąc wpływ gotówkowy na nasz rachunek. Najczęściej po pierwszych wpływających na nasze konto pieniądzach bank zaproponuje nam możliwość skorzystania z linii debetowej. Sprawdźmy, jak jest ona oprocentowana.

Debet w koncie to kredyt przyznawany przez bank najczęściej na rok, który jest odnawiany na kolejne, identyczne okresy.

Limity

Wysokość limitu kredytowego na koncie jest ustalana indywidualnie. Klientom nieposiadającym historii kredytowej bank nie zaproponuje debetu w chwili otwierania konta, może to zrobić dopiero po pierwszym wpływie dochodu.

Klienci z długim stażem i bardzo dobrą historią kredytową mogą liczyć na debet w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Niektóre banki oferują limity nawet w wysokości ponad 100 tysięcy złotych. W zależności od zdolności kredytowej właściciela konta, już po 6 miesiącach regularnych wpływów na jego rachunek, bank może przyznać debet kredytowy w wysokości sześciokrotności wynagrodzenia.

Za przyznanie limitu w rachunku musimy zapłacić prowizję, około 1-3% kwoty. Dodatkowo banki pobierają też prowizję za odnowienie debetu.

Oprocentowanie

Zważywszy na to, że debet w koncie jest kredytem, musi być oprocentowany. Obecnie odsetki nie mogą stanowić ponad 10% w skali roku. Wysokość oprocentowania jest zależna od ustaleń banku, od wysokości kredytu, a także od typu wybranego przez klienta konta. Zaletą kredytów odnawialnych jest to, że za każdym razem, gdy pojawiają się nowe środki na rachunku, automatycznie zmniejsza się wysokość kredytu. Właściciel rachunku płaci więc za wykorzystywane środki, nie za całą dostępną sumę.

Debet też trzeba zwrócić 

Debet na koncie jest dobrą i tańszą alternatywą kredytu gotówkowego. W sytuacji, gdy szybko potrzebujemy środków na niespodziewane wydatki, możemy skorzystać z debetu. Z tego rozwiązania, tak jak z każdego kredytu, powinniśmy jednak korzystać rozsądnie. W przypadku, gdy chcemy używać debetu często, warto wybrać bank, który oferuje najlepsze warunki, np. najniższe oprocentowanie. Podobnie jak przy kredytach gotówkowych, również przy debecie musimy mieć świadomość, że wykorzystaną kwotę trzeba spłacić. Nie powinniśmy także, w miarę możliwości, wydawać całej kwoty debetu, ponieważ musimy pamiętać, że wpływ na konto w pierwszej kolejności zasili spłatę zadłużenia.