Czy płacenie bitcoinami jest bezpieczne?

Czy-płacenie-bitcoinami-jest-bezpieczne?

Bitcoiny to waluta oparta na zabezpieczeniach kryptograficznych, która umożliwia płatności przede wszystkim w Internecie. Czy transakcje tą walutą są bezpieczne?

Bitcoin jest walutą opartą na zabezpieczeniach krypograficznych, która zdobyła duża popularność wśród internautów. Transakcje z wykorzystaniem bitcoinów są bezpieczne, gdyż zabezpieczone są one specjalnymi kluczami, które są niepowtarzalne. Nie ma możliwość użyć w jakiejkolwiek transakcji dwa razy tego samego adresu bitocoin. Przy zachowaniu odpowiednich zabezpieczeń nie ma również możliwości dokonania włamania na portfel, na którym przechowywane są bitcoiny przechowywany na dysku urządzenia. Sieć peer-to-peer za pośrednictwem, której realizowane są transakcje bitcoin pozwala na natychmiastowe przesłanie elektronicznych pieniędzy. W każdej transakcji, która jest anonimowa uczestniczy wyłącznie dwóch użytkowników bitocoinów, a transakcja nie może być ani zablokowana, ani cofnięta.

Portfel bitcoin

Bitocoiny można przechowywać zarówno w portfelu elektronicznym zapisanym na dysku urządzenia, jak też w sieciowych portfelach, które przechowują pieniądze. Takie portfele nie są do końca bezpieczne. Problemem nie jest samo zabezpieczenie portfela, ale przede wszystkim niestabilność takich serwisów. Nie ma żadnego zabezpieczenia posiadanych w takim serwisie pieniędzy elektronicznych. Gdy serwis będzie miał problemy i przestanie działać, klienci mogą stracić wszystkie posiadane w sieciowym portfelu pieniądze. Pewnym problemem jest również częsty brak odpowiednio skutecznych zabezpieczeń danych użytkowników, co naraża serwisy przechowujące bitcoiny na ataki hakerskie. Portfel posiadanych na urządzeniu mobilnym czy stacjonarnym można zawsze zaszyfrować, co wymusza wpisanie hasła przy każdej próbie skorzystania z pieniędzy zgromadzonych na portfelu.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo?

Przy portfelach z bitcoinami nie ma możliwości odzyskania hasła. Z tego powodu hasło należy zapisać lub pamiętać. Lepszym sposobem jest zapisanie hasła i wykonanie tego w plikach na innym urządzeniu elektronicznym, niż to, na którym znajduje się sam portfel bitcoin. Hasło można również zapisać na papierze. Istotne jest również użycie silnego hasła. Takie hasło powinno składać się z liter, liczb, znaków przestankowych oraz najlepiej gdy jest złożone z więcej, niż 16 znaków. Hasło, które stworzone jest wyłącznie z liter lub z rozpoznawalnych słów, może nie być odpowiednim zabezpieczeniem portfela. Dobrze jest również przechowywać portfel offline, czyli na urządzeniu nie podłączonym do sieci. Doskonałym rozwiązaniem jest przechowywania portfela z bitcoinami na przenośnych dyskach USB.